Корисна інформація

Права відповідача у справах про стягнення заборгованості за кредитом

Сьогодні справи щодо стягнення заборгованості за кредитними договорами займають значну частину навантаження українських судів. Багато боржників дізнаються про те, що банк або інша фінансова установа подала на них до суду, уже на етапі отримання судового рішення. Як захистити себе, дізнатися про поданий позов та що робити далі, в цій статті юристи Law and Protection розкажуть практичні поради для боржників як діяти в таких випадках.

Як дізнатися, що банк подав відносно вас позов про стягнення заборгованості.

Є декілька способів, щоб дізнатися про наявність позовної заяви відносно вас в суді, основний способ - це якщо ви отримали поштове повідомлення чи судову повістку – це означає, що банк або кредитор подав позов до суду. Однак іноді повідомлення губиться або ви змінювали адресу. У такому разі можна самостійно перевірити наявність справи: наприклад, на порталі Судової влади (court.gov.ua) є сервіс «Стан розгляду справ» (введіть прізвище, ім’я) або скористайтесь Єдиним державним реєстром судових рішень. Також один з найефективніших способів дізнатися про справу відносно вас - це перевіряти дані в застосунку «Дія», там завжди буде відображатися актуальна інформація про ваших справ. Важливо звернути увагу: навіть якщо ви не отримали повістку, суд за законом вважає, що сторони належно повідомлені та може винести рішення про стягнення заборгованості. Практична порада: завжди відстежуйте кореспонденцію з суду, якщо ви знаєте, що у вас є непогашений кредит або використовуйте застосунок «Дія», щоб не пропустити дату розгляду справи.

Що ж робити, якщо надійшла повістка про виклик до суду або ухвала про відкриття провадження.

Цивільно процесуальне законодавство України гарантує низку прав для відповідача, а саме:

Ознайомлюватися з матеріалами справи і робити з них виписки, копії, отримувати копії ухвал та рішень .

Підтверджувати або спростовувати факти – подавати докази (документи, свідчення, висновки експертів тощо), брати участь у дослідженні доказів і ставити питання свідкам.

Заявляти клопотання, пояснювати позицію: письмово викладати заперечення щодо позову, звертатися до суду з клопотаннями і робити усні пояснення під час засідання.

Оскаржувати рішення суду в апеляційному або касаційному порядку (у разі незгоди з ухвалою чи рішенням).

Примиритися або укласти мирову угоду на будь-якому етапі процесу.
Крім того, відповідач може визнати вимоги позивача повністю або частково – це формальний крок, який скорочує обсяг спору та час розгляду. Якщо ж ви маєте зустрічні вимоги, закон дозволяє подати зустрічний позов у строк, встановлений ЦПК . Пам’ятайте: за всією інформацією в справі відповідачу має бути надано достатньо часу для підготовки та подання захисту.

Що робити після отримання ухвали суду про відкриття провадження та позовної заяви з додатками.

Насамперед уважно ознайомтеся з документами, після отримання ухвали з додатками, вам надається права на протязі 15 днів у разі невизнання позову подати до суду відзив на позовну заяву. У відзиві на позовну заяву викладається суть вашої позиції, зазначенням обставин вашої незгоди з позовом, до відзиву необхідно додати копії доказів, які спростовують позовні вимоги, наприклад: квитанції про сплату кредиту, листування з банком, ваш розрахунок заборгованості, тощо. Найважливішу пораду яку можна дати на цьому етапі - це звернутися до юристів Law and Protection, вони проаналізують всі документи, підготують правову позицію для захисту ваших прав, збируть необхідні докази та з нами судовий процес пройде без зайвих турбот, та нервів.
У разі нереагування на судові виклики та ненадання заперечень на позовну заяву, суд може ухвалити рішення й заочно (за наявними матеріалами), що в більшості випадків приведе до задоволення позовних вимог банку. Тому дійте активно: не ігноруйте судову повістку, готуйтесь грунтовно та своєчасно, аби максимально реалізувати свої процесуальні права і викласти правдиві аргументи.

Як допомагає юридична компанія Law and Protection.

Спеціалізована адвокатська команда допоможе вам на кожному етапі кредитного спору. Зокрема, ми можемо:

Проконсультувати та оцінити ситуацію: проведемо аналіз договору і доказів, вкажемо, чи є підстави оскаржувати вимоги (строк давності, технічні помилки в позові тощо).

Підготувати процесуальні документи: оформимо відзив, клопотання, зберемо письмові докази згідно з вимогами суду.

Представляти інтереси в суді: підтримуватимемо усі заявлені позиції, відстоюючи ваші права під час засідань.

Захищати права позичальника: домагатимемося зменшення сум боргу чи штрафів, добиватимемося припинення нарахування пені, а також допоможемо в переговорах з кредитором або у складній процедурі банкрутства (якщо це потрібно).
Наш досвід у справах про стягнення заборгованості дозволяє знаходити нестандартні рішення (наприклад, пом’якшення графіку платежів або реструктуризацію юоргу) та відстоювати клієнтів на всіх рівнях судочинства. Ми цінуємо довіру та допомагаємо боржникам уникнути несправедливих стягнень.
Якщо вам надійшов позов від банку, не зволікайте. Зверніться до Law and Protection за професійною допомогою: з нами ви отримаєте юридичний захист, зміцните свої позиції і зменшите фінансові ризики. Подбайте про захист своїх прав уже сьогодні – ми готові допомогти!

Як отримати допомогу?

Зв’яжіться з нами для консультації:
🌐 Сайт: https://lp-legal.com
📞 Телефон: +380 (73) 494-52-40
Law and Protection – ваш надійний партнер у справах, пов’язаних з аліментами. Ми гарантуємо:
Не залишайтеся наодинці з проблемою – довіртеся професіоналам!
Бажаєте дізнатися більше? Ознайомтесь із нашою статтею: "Кредитні договори та позики: правові основи"
2025-06-21 09:42 Кредитні спори